• Alaçatı Turları
  • Alaçatı Turları
  • Alaçatı Turları
  • Alaçatı Turları
  • Alaçatı Turları

 14. yüzyıla dayanan bir tarihi olan Alaçatı, 1900’lerin başlarında kurulan üzüm işleme ve sarap fabrikalarıyla tanındı. Aynı zamanda kendine özgü taş evleriyle ünlü olan Alaçatı’da, su anda butik otel ve restoran olarak hizmet veren tamamen restore edilmis eski Rum evleri ve değirmenler benzersiz bir atmosfer olusturuyor. Alaçatı, doğal jeolojik yapılı koyları, serin sokaklari ve huzur veren ortamıyla fark arayanlar için keyifli bir alternatif. Alaçatı’ya asil ününü getiren ise, sörf tutkunları için vazgeçilmez olan kristal parlaklığındaki denizi ve sahili oldu. Dünyanin dört bir yanından sörf tutkunlari her yıl Alaçatı’ya akmaya devam ediyor. Dünyanın en iyi 10 sörf plajından birine sahip olan Alaçatı, aynı zamanda bir çok sörf okuluna da sahip.
GEZİLECEK YERLER
YEL DEĞİRMENLERİ : İzmir- Çeşme otobanında hızla ilerlerken birden gözünüze Yeldeğirmenleri takılır. “Bu değirmenlerin en önemli özelliği un öğütmektir”. Ardından taş binaları, çıplak tahta kollarıyla eski ve yorgun değirmenlerin sizi bir rüzgâr ülkesine çağırdığını fark edersiniz. Bütün bunlara bir de denizin tuzlu ve serin kokusunun eklendiğini duyarsanız; Alaçatı'ya geldiniz demektir.

RÜZGAR GÜLLERİ : Alaçatı Türkiye'nin ilk Rüzgâr Enerji santrali bulunmaktadır. Bu türbinler tarafından, bölgenin önemli rüzgâr gücü elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Rüzgârın hızı saniyede 3,5 – 4 metreye erişince ve kanatların dönüş hızı dakikada 29 tur olunca türbinler elektrik üretmeye baslar. Türbin kanatlarının eğimi 0 ila 90 derece arasında sürekli ayarlanmak suretiyle, rüzgârın hızı değişse de dönüş hızı ve enerji üretimi sabit kalır. Rüzgârdan maksimum verimi almak için türbinler sürekli olarak rüzgâra doğru dönerler. Rüzgârın ortalama hızı saniyede 25 metreyi geçince türbinler otomatik olarak durur. Ortalama rüzgâr hızı saniyede 25 metrenin altına düşünce tekrar üretime başlar. Kuleler paslanmaz çelikten yapılmış ve özel bir kaplama ile korunmuştur. Yükseklikleri 45 metredir. Kulelerin alt çapı 3 metredir. Üst çapı ise 2 metredir..
DAMLA SAKIZI AĞAÇLARI : Bunlar, dünyada ender bulunan bir bitkidir. Ve bu ağaçlar Türkiye'de yalnız Alaçatı Belediyesi'nin korumasında ve 300'ün üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Damla sakızından çok yönlü yararlanılmaktadır. Bu ağaçlardan lezzetli aromasıyla sakız reçeli ve eşsiz sakız rakısı yapılır. Eski Yunan doktorları, sakızdan kuduza, yılan sokmalarına, mide rahatsızlıklarına, bağırsak ve akciğer hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar yaparlardı. X. yüzyıldan sonra, sakızın ünü, Sakız Adası’nı aşarak yayılmış ve dünyada meşhur olmuştur. Alaçatı'da sakızlı dondurma yiyerek serinlemenin keyfine ise doyum olmaz. Alaçatı'da özel sakız yetiştirilen bahçeleri gezebilir, bu özgün yöre lezzetini dilediğinizce yaşayabilirsiniz.

ALAÇATI''DA SURF : Dünyanın en iyi surf merkezi olarak bilinen Alaçatı Surf Merkezi, her gün gençlerin akınına uğruyor. Her hafta çeşitli etkinlikler ve yarışların düzenlendiği plajda gençler hem güneşlenip denizin tadını çıkarıyor, hem de eğleniyor. Surf öğrenmek isteyenlere de ders veriliyor. Bu dersler sonunda tur atabilecek kadar surf öğrenilebiliyor. Plajda yer alan dükkânlarda ise surf için gerekli her türlü malzemeyi bulmak mümkündür. Alaçatı koyu, Ege kıyılarında yer alan pek çok koydan biri ama iki önemli özelliği onu windsurf yapanların cenneti haline getirmiş. Biri, hiç dinmeyen rüzgârı. Diğeri, denizin kıyıdan altmış-seksen metreye kadar bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği.
NASIL GİDİLİR
Alaçatı'ya İzmir'den otoyolla 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca İzmir- Çeşme otobüsleri Alaçatı'dan geçerler. (Çeşme Seyahat Tel: 0-232–7168299). İzmir Havalimanına 90 km uzaklıkta olan Alaçatı'ya ulaşım İzmir Üçkuyular üzerinden şehre girmeden çok kolaydır. Alaçatı'dan surf plajına, Ilıca'ya ve Çeşme'ye dolmuş seferleri vardır. Alaçatı'nın çevre yerleşimlere bağlantısını sağlayan yol Çeşme İzmir yoludur
NE YENİR
Alaçatı'da istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz sayısız restoranlar bulunuyor. Özellikle akşam saatlerinde şenlenmeye başlayan Alaçatı    sokaklarında, kendinize bir restoran arayabilirsiniz. Vitrinlerde onlarca çeşit mezelerin arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.
-Alaçatı'ya has gözleme
-İzmir yöresine ait kumru
-Alaçatı'ya has kahvaltı
 Alaçatı yöresine özgü yemeklerdir
 Meraklısına duyurulur......
ALAÇATI'DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
-Alaçatı'nın şirin sokaklarını gezerek beldeye özgü taş evleri görebilirsiniz.
-Çok güzel bir sabah kahvaltısı yapabilirsiniz.
-Eski Rum evlerini ve değirmenlerini gezebilirsiniz.
-Damla sakızı ağaçlarını görebilir, enfes damla sakızlı Alaçatı dondurması yiyebilirsiniz.
-Alaçatı merkezinde bulunan çay bahçesinde çayınızı yudumlayarak dinlenebilirsiniz.
-Canınız istediği zaman Çeşme'ye gidebilirsiniz.
-Tabi ki sörf yapabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ
 

Alaçatı Surf Paradise

+90 232 716 66 11

Alaçatı Winsurf Okulu

+90 232 716 01 01

Agrilia Restaurant

+90 232 716 85 94

Höyük Art Cafe

+90 232 716 03 15

Alaçatı Taksi

+90 232 716 85 55

Alaçatı Eczane   

+90 232 716 77 78

Hastane

+90 232 712 07 77

Sağlık Ocağı

+90 232 716 87 50

Taş Otel

+90 232 716 77 72

Jandarma

+90 232 716 81 86 

DOLPHİN RENT A CAR

+90 232 712 22 71

 

Alaçatı