• Edremit Turları
  • Edremit Turları
  • Edremit Turları
  • Edremit Turları
  • Edremit Turları

Edremit Balıkesir ilinin Bandırma'dan sonra en büyük ilçesidir. Körfez bölgesinin ise ticari merkezidir.
Edremit, Milattan 1443 yıl önce Pidasus adı ile Burhaniye İskelesi civarındaki Karataş Mevkiinde kurulmuş bir şehirdir. Truva-Bergama yolu üzerinde bulunmasından dolayı birçok baskınlara uğramış bir ara, harap bir halde Lidya Kralı Krezüs ün eline geçmiştir. Kralın kardeşi bu şehri yeniden yaptırmış hatta süslemiş ve kendi adı olan Adramys ismini vermiştir. M.S. 1231 yılında, Türk akıncıları Edremit’e saldırmış ve çetin savaşlardan sonra, Türk Komutanı Yusuf Sinan’a şehrin anahtarı teslim edilmiştir. 1336 yılında Karesi toprakları Osmanlı Ülkesine katıldığından, Edremit’te Orhan Gazi tarafından Osmanlı Devleti hudutları içine alınmıştır.
Kurtuluş savaşı yıllarında; Edremit’te Kaymakam olan Hamdi Bey 15 Eylül 1919’da Edremit’te kurduğu Kuvayi Milliye Teşkilatı ile Akbaş Baskınını düzenleyerek, ele geçirdiği çok sayıda silah ve mühimmatı orduya aktarmıştır. 30 Haziran 1920 tarihinde Soma ve Balıkesir cephelerinin bozulması üzerine silahını bırakmak zorunda kalmıştır. 797 gün işgal altında kalan Edremitliler birçok tehlikeler geçirmiştir. 9 Eylül 1922 günü, düşmanı kovalayan Türk Süvarilerine kavuşmuş ve onları bağrına basmıştır. Bu gün her yıl parlak törenlerle Kurtuluş Bayramı olarak kutlanmaktadır.

GEZİLECEK YERLER
Zeytinli
Zeytinli Akçay'a 15 dk. uzaklıkta olup bir dere ile birbirinden ayrılmaktadır. Beldenin sahilinde disco, çay bahçeleri bulunmaktadır. Plajı ve denizi temizdir. Zeytinli sahilinde az sayıda da olsa moteller bulunmakta bunlar sadece yazın hizmet vermekte ve önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. Zeytinli gözde tatil merkezi Akçay'a sadece 2 kilometre uzaklıkta ve bir cok cafe, restoran ve diskoya yürüyüş mesafesindedir. Eski Turban Tatil Köyü yeni(akçay resort) ile komşudur.
Beldede tanınan ve en eski tatil yerleşim bölgesi, Avukatlar sitesidir.
Plajı çok daha temiz ve sakin olduğundan Akçay'a göre tercih sebebidir. Deniz soğuk olmakla birlikte daha az taşlı ve denizkestanesi ihtiva etmemektedir. Zeytinli için baska önemli bir atraksiyon 2006 yazında düzenlenmeye baslayan ve her yıl tekrarlanmasi umulan rock festivalidir (Zeytinli Rock Festivali). Bu güzide etkinlikte yerli rock grupları yer almakta ve dinleyenlere ucuz ve kaçırılmaması gereken bir eğlence sunmaktadır.
Beldeye yakın olan Zeytinli köyü ve Kızılkeçili köyü güzel bir ziyaret yeridir. Bu köyün yakınında zeytinlikler, Sütüven Şelalesi ve Hasanboğuldu göleti mutlaka uğranması gereken yerler olup, Sütüven çevresi Kaz Dağları Milli Parkı'na bağlı gözde bir dinlenme ve piknik yeridir.
Akçay
Akçay, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bir beldedir. Edremit'e 8 kilometre uzaklıktadır.
Türkiye'nin ilk turizm beldelerinden biridir. İstanbul'a yakın olmasından dolayı İstanbulluların ve devlet memurların ilgisini çekmiş ve 1980'lerden sonra gelişimine başlamıştır. 1990'lı yıllarda altın çağını yaşamıştır. Su beldesi olarakta bilinir
Kaz Dağlarının eteklerinde kurulu olan Akçay, küçük bir turizm kasabası iken günümüzde gittikçe şehirleşmektedir. Akçay'ın uzun ve güzel kıyı kordonunda pekçok çay bahçesi, temiz otel ve pansiyonlar, dükkanlar ile Kaz Dağları'nın simgesi olan Sarı Kız'ın bir heykeli bulunur. Beldede 2007 yılı itibariyle bir alışveriş merkezi de açılmıştır.
Akçay'da bir çok yazlık apartman site bulunur
ALTINOLUK
Edremit'e 27 Akçaya 19 km mesafede bulunmaktadır. Sahil kesmi doğal plajlarla dolu olup tatil evleri, siteler ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Çok önemli bir turistik merkezimizdir. Havanın temiz ve bol oksijenli özelliğinden dolayı yöremizde Oksijen Çadırı olarak adlandırılır. Tıp çevrelerinin kalp ve astım hastalarına tavsiye ettikleri bir yerdir. Ayrıca Narlı Köyü 200 metreyi bulan yüksekliği, tatlı suyu, manzarası, köyün doğusunda ve batısında bulunan kanyonları ile adeta bir oksijen deposudur.
Kaz Dağı
Kaynak Değerleri: Derin vadi ve kanyonların oluşturduğu jeomorfolojik yapı ile bitki örtüsünün gösterdiği biyolojik çeşitlilik ve fauna zenginliği mevcuttur.
Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir İli, Edremit İlçesi sınırları içinde, Biga yarımadasının güneyinde bulunan, 21.463.0 ha genişliğinde, bir alanı kapsayan, 17.04.1993 tarihinde Milli Park olarak ayrılan bir Milli Parkımızdır.
Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran ve antik çağda ‘İda Dağı’ olarak anılan Kazdağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek kütlesidir. Dağ üzerinde kuzey-güney yönünde uzanan derin vadi ve kanyonlar, bol oksijenli hava akımları oluşturmaktadır.
Antik çağlarda Mysia olarak bilinen ve Mysia’lılar, Kar’lar, Troia’lılar, Lelegler, Luri’ler, Lid’ler, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu’ nun yerleşim gördüğü bölgede; Thebe, Astria, Anderia, Antandros, Adremytteıon, Killa , Krysa, Lyrnessos gibi antik kentler ile Tahtakuşlar Köyü’ndeki ülkemizin tek köy Etnografya Müzesi de bulunmaktadır. Ayrıca Sarıkız efsanesinin geçtiği Sarıkız Tepe ile Hasanboğuldu efsanesinin geçtiği Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu Göleti de Milli Park sınırları içindedir

NASIL GİDİLİR
Ulaşım: Deniz otobüsü ile İstanbul'dan Bandırma'ya 1 saat 45 dakikada ulaşmak mümkün. Bandırma'dan feribot saatlerine göre kalkan Edremit Belediyesi'nin otobüsleriyle kaplıcalara gidiliyor. THY'nin yaz sezonu boyunca her hafta pazartesi-cuma seferleri var. Edremit, Körfez Havaalanı'na ise 2 km mesafede. Edremit merkezine 3, Akçay'a 12 kilometre mesafede bulunan kaplıca evleri, kent merkezinden İzmir'e dönen kavşak üzerinde. Tesisler, Balıkesir'e 90, İzmir'e 200 ve Çanakkale'ye ise 140 km uzaklıkta.

EDREMİT'DE NELER YAPABİLİRSİNİZ
-Edremit Şehir Müzesini gezebilirsiniz.
-Sütüven Şelalesi ve Hasan boğuldu göleti görebilirsiniz.
-Kurşunlu Camii ve Aritandros antik kentini görebilirsiniz.
-Zeytinli,Akçay ve Altınoluk gibi muhteşem beldelerini ziyaret edebilirsiniz.
-Oksijen bakımından dünyanın en zengin bölgesi olan Kaz dağlarına çıkarak ciğerlerinizi bol oksijenle doldurabilirsiniz.
-Tahtakuşlar Köyü'ndeki Etnografya müzesini gezebilirsiniz.
-Sıdıka Erke Etnografya müzesini gezebilirsiniz.

Ne Yenir
Klasik yemeklerin dışında Yöresel yemeklerinde tadına bakabilirsiniz.
-Ayran aşı
-Turşu salatası
-Cevizli helva
-Elma tatlısı
-Ekşili
-Çılbır
-Patatesli mıhla
-Dib kızartması
-Şehriyeli sütlüce çorbası
-Kabak çiçeği dolması
Edremit yöresine özgü yemeklerdir.
Meraklısına duyurulur......

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ
 

 

Mrk.Polis Karakolu +90 266 373 55 52
Hasanaki Restaurant +90 266 398 11 11
Edremit Turizm Danışma +90 266 384 11 13
Devlet Hastanesi +90 266 373 10 82
Edremit Öğretmenevi +90 266 373 27 20
ÇINAR TAKSİ +90 266 372 33 18
Vis Rent a Car +90 266 373 59 54
Sarnıç Cafe Bar +90 266 385 00 33
KÜÇÜK DÖVİZ +90 266 373 18 92
Edremit Otogar +90 266 373 10 70

 

Edremit