• Olimpos Turları
  • Olimpos Turları
  • Olimpos Turları
  • Olimpos Turları
  • Olimpos Turları

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Olimpos harika doğası ve tarihiyle ön plana çıkmaktadır. Bölge 1972 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Olimpos Muhteşem güzellikte doğal plajlara sahiptir. Bunlardan en dikkat çekicileri Çıralı ve Adrasan plajlarıdır. Akçay deresinin iki yanına kurulmuş Olimpos-Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Çıralı’nın 3.2 km.lik kumsalı, antik Olimpos kenti akropolisinin gölgesinde yüzme imkanı vermektedir.
GEZİLECEK YERLER
Olimpos
Çıralı’dan 5-10 dakikalık yürüyüşle ulaşılabilen Olimpos’un kuruluş tarihi bilinmesede günümüze gelen eserlerin çoğu Geç Roma, Erken Bizans devletine tarihleniyor. Akçay deresinin iki yanına kurulu olan kentin en ilginç yapısı ırmak ağzının 150 metre kadar batısında bulunan tapınağa ait kapıdır. Diğer kalıntılar ise pek iyi durumda olmayan köprü, iskele ve hemen hemen tamamı bitki kalıntılarıyla  kaplı olan küçük Roma tiyatrosudur. 
Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı
Antalya yeni liman yakınından başlayan ve Beydağları’nın sahiline kadar inen sıraları içine alan Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı, sahip olduğu değerlerle de ön plana çıkmaktadır. Kemer ve Kumluca ilçelerini de içine alan milli parkın en önemli özelliği Caretta caretta’larrın yumurtlama alanı olmasıdır. Parkın, 3.2 km. uzunluğundaki sahili, iki kayalık burun ve güneydeki Olimpos antik şehrinden doğan ve yağmurlara bağlı olarak akan nehire sahip.
Yanartaş
230 metre yükseklikteki kayalardan sızan gazın tutuşmasıyla oluşan alevlerin antikçağdan beri hiç sönmediğine inanılıyor. Çıralı’dan yaklaşık yarım saat süren bir tırmanışla varılıyor.
Ulupınar
Phaselis’ten sonra Tekirova’yı geçince ulu çınar ağaçlarının altında suların aktığı yol kıyısındaki mola yeridir. Ulupınar’ın sahip olduğu ormanlık arazi ve debisi yüksek suların bir arada olması bölgeye olan ilgiyi arttırıyor.
NASIL GİDİLİR
Antalya Körfezi’nin batı kıyısında, Kemer ile Adrasan arasında yer alan Olimpos’a ulaşmak için Antalya’dan hareket edildiğinde, Ulupınar’a kadar sahil yolunu izlemek gerekli. Ulupınar’dan güneydoğu yol ayrımında Olimpos levhası karşınıza çıkar. Antalya’dan kalkan minibüslerle Olimpos sapağına kadar gidilebiliyor. Buradan da taksi veya diğer minibüslerle Olimpos’a ulaşılabilir.

NE YENİR
Güveçte kalamar yahnisi
Kavun dondurması
Kalamar tava
Gözleme çeşitleri
Çoban kavurma
Zeytinyağlı sebze yemekleri
Balık çeşitleri, yöreye ait başlıca yemeklerdendir.
Meraklısına duyurulur…
OLİMPOS’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
Beydağları Milli Parkını keşfedebilirsiniz
Caretta careta’ları yumurtlama bölgelerini görebilirsiniz
Yanartaş bölgesinde hiç sönmeyen alevleri görebilirsiniz
Beydağlarına tırmanış yapabilirsiniz
Muhteşem Çıralı ve Adrasan sahillerinde denize girme keyfini yaşayabilirsiniz
Adrasan ve Çıralı’da balık avlarına katılabilir, dalışlar yapabilirsiniz
Ulupınar’ın muhteşem doğa güzelliklerini keşfedebilir, pınarlardan doya doya su içebilirsiniz
Ve tabii ki trekking yapabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ

Tekirova Jandarma +90 242 821 45 55
Restaurant +90 242 825 72 21
Tekirova Sağlık Ocağı   +90 242 821 51 31
Eczane +90 242 217 12 29
Kemer Turizm Danışma +90 242 814 15 37
Olympos Rent A Car +90 242 825 72 27

Olimpos