• Uludağ Turları
  • Uludağ Turları
  • Uludağ Turları
  • Uludağ Turları
  • Uludağ Turları

Bulutların Üstündeki Kar Cenneti Uludağ
       Bursa’nın tepesinde 2543 metre yükselen volkanik bir dağ’a tırmanıyor, amacı karlı tepelerin, eğlencenin, temiz havanın zevkini doyasıya çıkarmak isteyen mutlu insanların bir araya geldiği tatil ve eğlence merkezine uzanıyoruz.

       Uludağ, Marmara Bölgesi’nin geniş düzlüklerine yayılmış, Bursa ili sınırları içinde yer alıp, ülkemizin en çok rağbet gören kış ve kayak merkezi konumunda. Dağın 12.732 hektarlık bölümü, 1961 yılında Milli Park olarak ayrılmış. Milli Park statüsü uygulamalı Uludağ da ziyaretçiler yıl boyu konaklama tesislerinden ve Kirazlıyayla, Sarıalan, Çobankaya’da düzenlenmiş olan günübirlik alanlardan da yararlanabiliyorlar.
Aralık ayından başlayıp Nisan ayına kadar karla kaplı alanlarında kayak yapmaya elverişli sahalar ve yüksek kar kalitesi ile kış sporları için makbul sayılan pistler bulunuyor.

       Uludağ yaşamına geçmeden önce doğal yapısına bakacak olursak dağın çeşitli yüksekliklerinde dünya ormancılık literatüründe bilimsel ve görsel bakımdan bir çok özellik dikkat çekiyor. İlkbaharda yemyeşil uzanan orman denizi, sonbaharda sarı, turuncu, kahverengi, koyu yeşil gibi renklere bürünürken, sert kayalar anıtsal güzellikler sergiliyor. Bakacak Tepesi Bursa’nın seyir zevkine görkem katarken bu zenginliklere Uludağ’ın mitolojik öyküsü de ilave oluyor. Antik çağda Olympos Misios olarak bilinen dağ, insanları yüksek yerlerden izleyen efsanevi tanrıların yaşadığı yer olarak anılmış, Bizans devrinde keşişlerin barındığı bir yer olarak dağa “Keşiş Dağı” denilmiş, 1920 li yıllardan sonra dağ bugünkü adını almış.

ULUDAĞ'DA NELER YAPILIR
       Uludağ’a kayak sporu için çıkanlar becerilerine göre farklı özellikteki 10 ayrı pistte kayabiliyorlar. Otellerin kar kıyafeti satan mağazalarından kayak kıyafeti kiralanabilen veya satın alınabilen kayak kıyafetleri kayak takımları ile ilgili bürolarından kayak öğretmenleri nezaretinde 5 ila 10 saat süreli derslerle kayak öğrenilebiliyor. Çeşitli yerlerde kullanıma sunulan kar motorları, atv, kızak gibi tekerlek ve paletli araçlarla kar gezileri yapılıyor. Kayak yapmayacak olanlar öncelikle oteller bölgesinin 3 km lik gezi parkurunda, temiz havada zindelik kazandıran yürüyüşler yapabiliyor. Konakladıkları otellerin dışında diğer tesisleri, otelleri geziyor iç bünyelerde sunulan aktivitelere katılabiliyor, havuz, sauna, spor salonu, disko, bar gibi ünitelerden yararlanabiliyorlar. 550 İla 1700 metre uzunluktaki 8 ayrı telesyejlerle çeşitli noktalara çıkıyor bu çıkış sırasında fotoğraf, film çekerken çevreyi seyredebiliyor farklı noktalara ulaşınca buradaki tepe-cafe, bar, restoranlarda oturup dinlenebiliyorlar. Oteller Bölgesinde ziyaretçilerin kullanımını sunulan teraslar ve cafelerde açık havada yemek yiyerek piknik yapılıyor. Havanın elverdiği ölçüde güneşleniyorlar. Bir çok yerde sıcak şarap ve sucuk ekmek yeniyor. Çeşitli alış veriş mağazaları gezilip dağda duyulan ihtiyaçlar karşılanabiliyor. Havanın kararmasıyla şölen gibi geçen akşam yemeğini takip eden saatlerde hızlı yaşanan gece hayatı başlıyor!. Canlı müzik yapan mekanlar dolmaya başlıyor. Tüketilen içkinin de etkisiyle eğlence kasabası haline dönen Uludağ’ın bar ve otel diskolarında sabahın ilk ışıklarına kadar dans edenler, bu defa karlı tepelerden sonra eğlencenin doruklarına çıkıyorlar. Otellerin sağlık ekipleri ve Uludağ Sabancı İlk Yardım Sağlık Merkezi, yükseklik, havadaki oksijen oranı gibi nedenler veya kırık, çıkık, burkulma gibi problem yaşayanlara dahiliyeci ve ortopetistlerle sağlık hizmeti veriyor.

NASIL GİDİLİR?
       Bursa’nın 36 km güneyinde bulunan Uludağ, karayolu ile Bursa ya 40 km uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım için karayolunun yanı sıra telefrik ile kent merkezinden Sarılana dek karşılıklı seferler düzenleniyor. 20 dakikada Sarıalan Kamp alanına gelen ziyaretçiler bu noktadan itibaren oteller bölgesine minibüs seferleri ile kişi başı 1,5 milyon TL ödeyerek ulaşıyorlar. Bursa’dan Uludağ’a taksi ile gelmek isteyenlerin ödediği ücret ise 40 milyon civarın da oluyor. 1. Gelişim ve II. Gelişim Bölgesi olarak tanımlanan turistik oteller bölgesinde sürekli açık tutulan kara yolunun yanı sıra kayak sporuna gönül verenler için 8 telesiyej ile 7 teleski hizmet veriyor.
       Zirve, Şahinkaya, Kuşaklıkaya, Tutyeli, Belvü gibi tepelerin bulunduğu Uludağ da çeşitli yürüyüş parkurları da yer alıyor.
Bursa Uludağ Oteller Bölgesi- Cennetkaya,
Oteller Bölgesi-Sarıalan-Çobankaya
Oteller Bölgesi-Softaboğan Şelalesi
Oteller Bölgesi-Hanlar Bölgesi-Bağlı Köyü
Oteller Bölgesi-Zirve Tepesi
Wolfram-Madenler Bölgesi-Göller Yöresi rehberler eşliğinde gezilebiliyor.
       Dağa çıkış. Öncelikle özel araçlarıyla bilhassa kışın dağa çıkacak olanların lastik dişleri aşınmamış olmalı. Buzlanma ve aşırı kar yağışıyla kar kaplı zeminler zincir takmayı gerektiriyorsa yol boyunca neredeyse sanayi haline gelen zincircilerden satın alınabilir, kiralanabilir, zincir taktırılabilir. Bursa’nın Çekirge semtinin devamında asfalt olarak başlayan rampa yolda virajlarla Kirazlıyayla’ya kadar rahat geliniyorsa da bu noktadan itibaren keskin U dönüşlere rastlanıyor. Asfalt yol, kübik tarzda düzgün parke taşı döşeli olarak devam ediyor.
       Milli Park girişi ücretli olup otomobiller 4 milyon TL ödüyorlar. Gişeler sonrası Oteller Bölgesine 11 km yolunuz kalırken, bazen yoğun sis ve iş makinelerine rastlanabiliyor.
      Telesiyej ile çıkışlarda her tesis kendi çıkış kartını gişelerinde satıyor. Tele asılı olarak sürekli dönmekte olan iki kişilik bankların önüne geliniyor ve arkadan gelen bank üzerine oturuluyor. Güvenlik demiri indirilerek yola direk yüksekliğinde devam ediliyor. İniş platformuna yaklaşınca güvenlik demiri yukarı kaldırıldıktan hemen sonra banktan kalkılıp sol veya sağa doğru hamle yapılarak iniliyor. Böylece bank dönüşüne devam ediyor. Telesiyejin üç kademeli hız ayarı bulunuyor. Dağdaki göze batan bir başka unsur ise pek de saldırgan olmamakla beraber çok sayıda başıboş köpeklerin her yerde dolaşıyor olması.!

NE YENİR?
       Uludağ da ki yiyeceklerin en başında et ızgaralar geliyor! Yaz kış dağ yolu boyunca kurulmuş olan kır lokantaları ve restoranlar da Uludağ’ın temiz havasında beslenmiş süt kuzuları taze et olarak piknikçilere sunuluyor. Kır lokantaları açık havada iştahları açılanlara ayrıca kendi yaptıkları sucukları da pişiriyorlar. Dağın yöresel yiyecekleri olan et ızgara çeşitleri yanında bir hayli rağbet gören sucuk ekmek ve sıcak şarap oluyor. Kervansaray oteli yiyecek içecek müdürü İhsan Güneş ilgi duyan okurlar için sıcak şarabın tarifini verdi. Bir litre sofralık kırmızı şarap içine 200 gr tarçın kabuğu, 25-30 gr tane karabiber, yarım çorba kaşığı ayıklanmış kuş üzümü, bir kaşık kuru erik, soyulmuş elma ve portakal kabukları, 2 cl votka, bir çorba kaşığı toz şeker birlikte tencere içinde yaklaşık bir saat bekletilerek malzemenin şaraba aroma ve koku transferi sağlanıyor. Daha sonra 7-8 dakika kaynatılan şarap bardaklara konup içine veya bardağın çeperine ilave edilen portakal dilimi ile servis ediliyor. Porsiyonu 5 milyon fiyatlı sıcak şaraplar özellikle sucuk ekmek eşliğinde kayak yapanların, telesiyej manzaralı Kartal Cafe veya Teras Bar Cafe de büyük iştah ve zevkle yeniyor.Kervansaray otelde uzun ve ince kıyılmış bonfileden yapılan yoğurtlu ve tereyağlı kebap özel soslarla terbiye edilip, baharatlarla tatlandırılarak sunuluyor. Otelin sabah ve akşam show lu zengin çeşitler içeren açık büfesi beğeniliyor.
        Sarıalanda “Pala Cemalin Yeri”, Oteller Bölgesi dağın zirvesi “Kartal Yuvası”, “Villa Fatin” ilgi gören yerler arasında olup kişinin doyum durumuna göre 15 ila 50 milyon kişi başı fiyatla ızgara yemek yenebiliyor.

NEREDE KALINIR?
       Birinci Gelişim Bölgesinde yolun sağ tarafında yer alan Kervansaray oteli 169 oda 510 yatağı, 300 kişilik konferans salonu, 200 kişilik açık, 500 kişilik kapalı, 80 kişilik alakart restoranı, barları, cafeleri, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, spor aktiviteleri, sauna gibi bir çok ünitesi ile 4 yıldızlı hizmet sunuyor. Otelin 300 kişiye aynı anda kayak kıyafetini karşılayacak bir de butiği bulunuyor. 26 yıllık otelcilik ve turizm deneyimini konuklarına sunan otel müdürü Tayfun Güleryüz, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede ki otelde misafirlerin, özellikle odalarından çıktıkları gibi kayaklarını taşımadan tele-skiye binme imkanına sahip olduklarını belirtiyor. Otelin en hareketli kayak pistlerine bakan panoramik pencereli kafeleri, barları ve terasları gün boyu güneşten yararlanma imkanı yanında eğlenceli seyirlere olanak tanıyor. Tesiste ayrıca şömineli salonlar çeşitli oyun odaları yer alıyor. Konuklar beraberlerinde getirdikleri mayoları ile yüzme havuzunun tadını çıkarırlarken, kayak yapanlar, kayak sporu ile çalışıp gerilen kaslarını akşam saatlerinde saunada gevşetiyor, yorgunlukları odun ateşi şömine başında atıyorlar. Oda fiyatları, hafta içi tam pansiyon, (kek+pasta ilaveli beş çayı ikramlı) 75 milyon kişi başı olarak belirlenirken yeni yıl, bayram, okulların yarı yıl tatili, hafta sonu gibi zamanlarda ayrı ve paket program fiyatları uygulanıyor.

 

Uludağ